Drobečková navigace

Úvodní stránka > Historie

Historie

Jak již napovídá název obce, Kožušany-Tážaly byly kdysi dvěmi samostatnými obcemi tj. do roku 1960.

První písemná zmínka obce Tážaly pochází  z roku 1078, kdy moravský kníže Ota Olomoucký daroval tuto obec a jiné vesnice (Ústín, Náklo, Senice na Hané) benediktinskému klášteru na Klášterním Hradisku. Dá se říci, že tyto obce patří k nejstarším na Olomoucku o nichž jsou vedeny písemné záznamy. Od r. 1568 se Tážalským změnila vrchnost, obec se dostala pod správu kláštera sv. Kateřiny v Olomouci, řádu sester dominikánek až do zrušení kláštera v r. 1782. V  majetku kláštera byla i sousední obec Kožušany.

Do r. 1878 byla obec Tážaly ve vlastnictví belgického hraběte Filipa Ludvíka Saint Genois, žijícího ve Vídni. Po úpadku tohoto rodu se obec Tážaly i vedlejší Kožušany staly součástí lichtensteinského velkostatku Štenberk.

V r. 1825 byla obec postižena rozsáhlým požárem, shořela i místní dřevěná zvonice, na tomto místě byla postavena zděná kaplička v dnešní podobě, na sousoší před kaplí jsou vepsána jména místních padlých vojínů z 1. světové války.

Ve vzdálenosti 200 m od obce západním směrem je umístěna socha sv. Norberta, která pochází z r. 1708 a byla na toto místo převezena v r. 1797 z Klášterního Hradiska.

Socha sv. Jana Nepomuckého Socha sv.Josefa s Ježíškem
Socha sv. Jana Nepomuckého Socha sv.Josefa s Ježíškem

V současnosti se v Tážalech nachází obecní úřad, kulturní dům, pohostinství u ,,Kupce,, , prodejna potravin a autobusová zastávka na trase Olomouc-Tovačov-Kroměříž.

autobusová zastávka

První písemná zmínka obce Kožušany pochází z. r. 1297, v této době byl majitelem části Kožušan vyšehradský probošt Jan, tento majetek daroval král Václav II. řádu sester  dominikánek v Olomouci. Zbylá část obce byla ve vlastnictví světských majitelů - vladyků z Kožušan. Od roku 1389 patřili Kožušanští celým svým majetkem klášteru dominikánek až do zrušení kláštera v r. 1782, společně s Tážalskými. Do roku 1878 byla obec Kožušany ve vlastnictví belgického hraběte Filipa Ludvíka Saint Genois, žijícího ve Vídni. Po úpadku tohoto rodu se obec Kožušany i vedlejší Tážaly staly součástí lichtensteinského velkostatku Štenberk.

Uprostřed návsi Kožušan se nachází osmiboká kaple sv. Anny, vybudována v r. 1750. Od. r. 1880 slouží dosud místním žákům budova základní školy, na jejíž čelní zdi je umístěn památník obětem II. světové války.

V současnosti se v Kožušanech nachází sportovní areál s tělocvičnou, prodejna potravin, poštovní úřad, středisko zemědělského družstva a vlaková zastávka na trati Olomouc-Prostějov-Brno.

pošta

18. 12. Miloslav

Zítra: Ester

Kontakt na obecní policii

Odkazy

mapka.gif

Počasí

Pondělí Jasno 1/-3 °C
Úterý Jasno 0/-4 °C
Středa Skoro jasno 0/-4 °C
Čtvrtek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 1/-3 °C

Kalendář akcí

Návštěvnost stránek

148437